راندن سفینه‌های تجاری جدید به راحتی کار با آیفون است

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، 9 فضانورد ناسا دیروز(3 اوت) برای سفر با کپسول‌های تجاری استارلاینر و دراگون معرفی شدند.5 نفر از این فضانوردان قبلا به ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) پرواز کرده‌اند. اما این اولین بار پس از سال 2011 است که یک پرواز سرنشین‌دار به جای قزاقستان، از فلوریدای آمریکا انجام می‌شود.
با اینکه این 9 نفر از سفر به ایستگاه فضایی هیجان‌زده هستند، اما سخت‌افزار فضاپیما برایشان نوستالژی نیست، چرا که طراحی کپسول‌های جدید متفاوت با قبل شده است.
“جیم برایداستاین”، مدیر فضانوردی ناسا طی مراسم معرفی فضانوردان جدید، از دو فضانورد کهنه‌کار خواست تا شاتل‌های جدید خود را با شاتل‌هایی که بیش از هفت سال پیش با آن پرواز کرده بودند، مقایسه کنند.
“کریس فرگوسن” که فرماندهی آخرین پرواز فضایی را که در سال 2011 انجام شد، به عهده داشت و پس از آن برای توسعه فضاپیمای بوئینگ، خود را بازنشسته کرد، گفت: با تغییر 40 ساله در زمینه الکترونیک، ناوبری و فناوری، ما پیشرفته‌ترین فناوری‌ها را در یک فضاپیمای کوچک جا داده‌ایم.

وی همچنین به امکانات ایمنی که در طراحی این فضاپیمای جدید در نظر گرفته شده، اشاره کرد. این امکانات شامل یک سیستم تشخیص نقص در صعود است که هدف آن محافظت از فضانوردان در هر مرحله از پرواز است. امکانی که هیچ شاتل فضایی تاکنون دارای آن نبوده است.
وی گفت: آنچه ما اکنون شاهد آن هستیم، واقعا تأکید بسیار بیشتری بر ایمنی دارد.
“باب بنکن” که در دو پرواز مجزا، متخصص ماموریت بوده است، احترام عمیقی برای فضاپیمای قدیمی قائل است و گفت: فضاپیمای قبلی واقعا توانا بود و بسیار سخت است که سعی کنیم تمام امکانات آن را در مدت کوتاهی که ما داشتیم، دو برابر کنیم. کاری که ما در نهایت موفق به انجام آن شدیم. اما باید گفت که شاتل‌های قبلی، مأموریت‌ها را به شکل فوق‌العاده با شکوه انجام دادند و به پایان رساندند.
وی افزود: اما اعتراف می‌کنم که شاتل‌های بی‌نقصی نبودند، چرا که حدود 3000 کلید در داخل آنها وجود داشت و هیچ چیز بدتر از این نبود که فضانوردان کلید اشتباهی را در زمان نادرست لمس کنند. ‌
وی ادامه داد: اکنون بسیار خوشحالیم که شاتل‌های کنونی کمی بیشتر خودکار است و دیگر چنین نقایصی وجود ندارد.

“بنکن” سوار کپسول حمل خدمه دراگون شرکت اسپیس‌ایکس خواهد شد که راحتی کار با فناوری آن را با کار کردن با یک گوشی آیفون مقایسه می‌کند و می‌گوید: راندن این فضاپیما کاملا شبیه کار با یک آیفون است.
هر دو کپسول جدید مجهز به صفحه نمایش لمسی هستند و لباس فضانوردان شامل دستکش‌هایی است که فضانوردان را قادر می‌سازد تا به راحتی با این صفحه‌ها کار کنند.
“سونی ویلیامز” یکی دیگر از فضانوردان جدید می‌گوید: این خیلی خوب است که از تعداد و پیچیدگی‌های سوئیچ‌ها و دکمه‌ها کاسته شده است. ضمن اینکه صفحه نمایش‌های جدید باعث می‌شود که با راحتی بیشتری با فضاپیما ارتباط برقرار کنید و آن را کنترل کنید.

این فناوری‌ها تنها بخاطر زیبایی‌شناسی به کار نرفته است، بلکه فضانوردان را قادر می‌سازد تا در مدت زمان محدود خود در فضا، کارهای بیشتری انجام دهند.
“ویلیامز” گفت: با استفاده از فناوری‌های امروزی، خودکارسازی فضاپیما به ما کمک می‌کند تا وظایف خود را راحت‌تر انجام دهیم و توانایی ما را افزایش می‌دهد.
انتهای پیام
Let’s block ads! (Why?)
Source: elmi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *